
Prezentujemy pełne nagranie Mszy Świętej w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. Dostępna jakość HD!
Autor nagrania: Tomasz Antczak

Sakrament został udzielony w drugą niedzielę Adwentu AD 2011 w kaliskim Sanktuarium Św. Józefa.
Nasze Środowisko Tradycji wyraźnie się powiększa! Gaudeamus igitur!

Jacek Kowalski (rocznik 1964) - poeta, historyk sztuki, tłumacz i pieśniarz. A przede wszystkim Sarmata.
W jego twórczości jako barda odnajdujemy postawę zawierzenia Panu Bogu, świat staropolskich dworków, szlacheckiej dumy i chwały średniowiecznego rycerstwa. To również bunt przeciwko tandecie serwowanej przez tzw. nowoczesność
Zachęcamy do posłuchania pięknego utworu Jacka Kowalskiego pt. "Pieśń Dawida na pustyni".
Więcej na: http://www.jacekkowalski.pl/

"Często skłonni jesteśmy do szukania recept na świętość. Wydaje nam się, że święty musi być bezwzględnie taki, jak go opisują księgi ascetyczne i mistyczne. A jeżeli któregoś z elementów brak, to już świętość jest wątpliwa. Jest to tylko nasze ludzkie myślenie, jakże dalekie od myślenia Bożego.
Błogosławiony Bóg w świętych swoich ma tak olbrzymią skalę możliwości dla człowieka, że często nie wiemy nawet, kto jest bliżej Boga, w kim nagromadziło się więcej miłości Bożej - czy w biedaku, który nie umie powtórzyć ani jednego określenia z katechizmu, czy w wybitnym teologu, który strawił życie nad księgami teologicznymi, zapisał mnóstwo papieru, całe życie obracał wokół spraw Bożych, a do świętości nie doszedł. To jest Boża tajemnica".
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

9-ego lipca 2011 r. w Bazylice Św. Józefa zawarty został Sakrament Małżeństwa w obrządku tradycyjnym.
Następnie, x. Jarosław Powąska odprawił Mszę Trydencką oraz wygłosił z ambony niezapomniane kazanie przypominające obecnym istotę prawdziwego powołania do małżeństwa.
Prezentujemy zdjęcia z tej Uroczystości za stroną: http://tradycyjnyslub.blogspot.com/
Autor zdjęć: Szymon Wojtaszek

Gorąco polecamy obejrzenie dwuczęściowego programu publicystycznego "Broń do zniszczenia Mszy" ("Weapons of MASS Destruction").
Za produkcję odpowiadają amerykańscy konserwatyści z RealCatholicTV, a prowadzącym jest znany amerykański publicysta katolicki Michał Voris.
Pierwsza część filmu opowiada historię rewolucyjnych zmian w liturgii przeprowadzonych po Soborze Watykańskim II.
W części drugiej prowadzący i jego gość xiądz Paweł Nicolson, dyskutują na temat kontrowersyjnych praktyk w posoborowej liturgii.
Warto dodać, że tłumaczenie przygotowały osoby związane z naszym Środowiskiem. Serdeczne dzięki!

W minioną niedzielę 7ego sierpnia w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu został udzielony chrzest w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego małemu Ignacemu, który zachował prawdziwie męską odwagę podczas całego obrzędu. Tuż po chrzcie św. miał miejsce wywód matki dziecka.
Następnie została odprawiona Msza św., w trakcie której propria mszalne oraz ordinarium missae "Orbis Factor" (części stałe) śpiewała Schola Cantorum Sancti Ioseph z Wrocławia.
Na zakończenie uczciliśmy św. Józefa nabożeństwem ku Jego czci.
Serdecznie dziękujemy Scholi z Wrocławia za uświetnienie uroczystości.
x. Jarosław Powąska
SCHOLA CANTORUM SANCTI IOSEPH
Zdjęcia: Alina Pakuła

Z radością informujemy, że 7 sierpnia 2011 r. przed Mszą Świętą o godz. 14.00
zostanie udzielony Sakrament Chrztu Świętego wraz z obrzędem Wywodu
według tradycyjnego rytuału.
Będzie to PIERWSZY tradycyjny Chrzest w diecezji kaliskiej od początku jej istnienia!
Następny już w listopadzie tego roku.
Przy tej okazji polecamy Chrzestnik wydany przez Instytut Summorum Pontificum:
http://www.summorumpontificum.pl/index.php/nasze-publikacje/obrzedy-chrztu-swietego

10 lipca 1888 to data szczególna dla katolików w Polsce. Właśnie tego dnia, w Bierzwiennej w powiecie kolskim przyszedł na świat, jako owoc miłości Andrzeja i Julii z Wapińskich, przyszły męczennik Kościoła katolickiego - błogosławiony Henryk Kaczorowski.
Życie tego dzielnego kapłana związane było z Kaliszem i ziemią kaliską. To właśnie w Kaliszu uczęszczał do gimnazjum, to w tym mieście posługiwał wśród chorych podczas I wojny światowej (święcenia kapłańskie otrzymał w 1914 r. w Petersburgu); natomiast na Cmentarzu Miejskim znajduje się grób rodziny Kaczorowskich. Z kolei w Sulmierzycach pracował jako wikariusz tamtejszej parafii.
Jednak prawdziwym powołaniem x. Kaczorowskiego była praca dydaktyczna, do której przygotowywał się między innymi na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1922 r., pod kierunkiem o. Jacka Woronieckiego OP uzyskał tytuł doktora teologii, co znamienne - jako pierwszy student tej uczelni. Rozprawa doktorska traktowała o roli uczuć w życiu człowieka na podstawie doktryny św. Tomasza z Akwinu.
Zdobyte wykształcenie wykorzystał później w swej pracy w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, gdzie wykładał teologię moralną, a w latach 1928-39 pełnił funkcję rektora. Swe artykuły zamieszczał w "Ateneum Kapłańskim". Był profesorem wymagającym wiele od innych, ale przede wszystkim od siebie. Zapamiętano go jako zwolennika dyscypliny, skromności, czystości i solidaryzmu chrześcijańskiego. Potępiał tendencje neomaltuzjańskie. Wzorami świętości byli dla niego Stanisław Kostka i Alojzy Gonzaga. Mawiał, że "święci w Kościele to prawdziwe nadprzyrodzone piorunochrony, odwracające sprawiedliwe kary Boże za występki świata".
7 listopada 1939 r. do włocławskiego Seminarium wkroczyło gestapo, aresztując m.in. x. Henryka. Poprzez Ląd, Inowrocław (gdzie go skatowano) i Berlin trafił do Dachau, otrzymawszy nr 24547. Jak wspominają współwięźniowie, x. Kaczorowski swą postawą w obozie ukazywał w radykalny sposób czym jest cnota miłości. 6 maja 1942 r. wszedł w ostatni etap swego męczeństwa. Do obozu zajechała ciężarówka śmierci. Przed odjazdem, z duszą okrytą pancerzem wiary - jakby powiedział św. Bernard z Clairvaux - x. Kaczorowski zdążył jeszcze powiedzieć do swego podopiecznego: "Władziu, powiedz wszystkim, aby się nie smucili. My się nie łudzimy. My wiemy, co nas czeka. Dominus regit me et nihil mihi deerit. Przyjmujemy z rąk Bożych to, co nas czeka. Módlcie się za nas, byśmy wytrwali, a my również modlić się będziemy za was - tam".
Wywieziony w okolice Linzu, został zagazowany.
Ogłoszony błogosławionym przez papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie, wraz innymi polskimi męczennikami.
Beatus Henricus Kaczorowski, ora pro nobis
Więcej informacji:
http://www.info.kalisz.pl/biograf/kaczorowski.htm
http://digital.fides.org.pl/Content/690/29_Szymanski.pdf
Paweł Żabicki

Uxor tua sicut vitis fructifera in penetrabilibus domus tuae
Filii tui sicut germina olivarum in circuitu mensae tuae.
Graduale - Ps. 127,3
Już w najbliższą sobotę 9 lipca 2011 r. o godz. 16-ej w Bazylice Św. Józefa zostanie zawarty
Sakrament Małżeństwa w obrządku tradycyjnym.
Następnie zostanie odprawiona Msza Święta trydencka.
Więcej informacji na stronie Nupturientów: http://tradycyjnyslub.blogspot.com/

W czwartkowy wieczór, 16 czerwca, kilkuosobowa grupa związana z Kaliskim Środowiskiem Wiernych Tradycji Łacińskiej udała się na cmentarz parafialny w Kokaninie koło Kalisza, aby uczcić kolejną rocznicę śmierci x. prof. Michała Poradowskiego (1913-2003).
Przed grobowcem Rodziny Poradowskich wspominano tego wielkiego myśliciela katolickiego następującymi słowami:
"W dniu dzisiejszym przybywamy do grobu x. prof. Michała Poradowskiego, w ósmą rocznicę jego śmierci. Modlimy się za duszę i oddajemy hołd naszemu krajanowi, kapłanowi, kapelanowi Narodowych Sił Zbrojnych, teologowi, filozofowi, socjologowi, kanonikowi honorowemu Kolegiaty Kaliskiej, publicyście, autorowi książek, erudycie, legendzie Polski, Chile i Ameryki Łacińskiej.
Ksiądz Poradowski był antykomunistą, antykomunistą prawdziwym, tzn. takim, który w miejsce komunizmu pragnął widzieć ustrój społeczno-polityczny oparty o prawo Boże, a nie kolejną ideologię wyrastającą z tego samego pnia, co komunizm.
Ale x. Poradowski był przede wszystkim misjonarzem, misjonarzem ortodoksji katolickiej, wiernym nauczaniu Jezusa Chrystusa, Świętej Tradycji i Mszy Wszechczasów.
Niech przykład x. prof. Poradowskiego będzie dla nas inspiracją w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie".
Przy płonącym zniczu została odmówiona modlitwa w intencji x. prof. Poradowskiego i wszystkich zmarłych spoczywających na kokanińskim cmentarzu.
Tekst: Paweł Żabicki
Więcej informacji o x. Poradowskim:
http://www.kul.pl/ks-michal-poradowski-1913-2003-sylwetka,art_11315.html

Msza Święta w czerwcu 2011 zostanie odprawiona w 3 niedzielę miesiąca czyli 19-ego czerwca.
Zapraszamy!